مشخصات کابل باتری به باتری

مشخصات کابل باتری به باتری

1400/01/17

کابل باتری به باتری خودرو بسیار مهم است و مشخصات کابل باتری به باتری را هر راننده ای باید بداند پیش از هرچیز، ذکر این نکته که داشتن دو کابل باتری به باتری مناسب و استاندارد برای عملیات انتقال برق از باتری سالم خودرو به خودروی دیگر، اهمیت زیادی دارد. با این اوصاف، حتی اگر دارنده‌ی یک خودروی نو یا سالم همراه باتری‌های جدید هستید، برای استفاده در شرایط اضطراری؛ حتما کابل باتری به باتری مخصوص انتقال برق را، همیشه در صندوق بار، به همراه داشته باشید.

این ادوات که ظاهری ساده و متشکل از دو رشته سیم قطور با حالت گازنبری (سوسماری) در طرفین هستند، در کشورمان به کابل باتری به باتری یا کابل جامپر، شهرت دارند.

کابل باتری به باتری استاندارد، به رنگ‌های قرمز و سیاه هستند. اگر کابل همرنگ برای باتری به باتری در اختیار دارید، با هر وسیله‌ی ممکن، روی آنها علامت‌گذاری کنید تا به هنگام استفاده، دچار اشتباه نشوید، چراکه یکی از کابل‌ها ( نوع قرمز‌رنگ) باید بین پایانه‌های مثبت و کابل دیگر (نوع سیاه‌رنگ) بین پایانه‌ی منفی باتری سالم و نقطه‌ی زمین (که در ادامه توضیح داده شده است)، متصل شوند.

نکته‌ی مهم در این مرحله از باتری به باتری خودرو، اطمینان از برقراری ارتباط فلز با فلز (رسانا با رسانا) بین سرکابل‌ها و پایانه‌ی باتری‌ها، اهمیت زیادی دارد، پس قبل از رفتن به مرحله‌ی بعد، این قسمت‌ها را به صورت ظاهری بررسی کنید و چنانچه زنگ‌زدی یا مانع دیگری در این بخش‌ها وجود دارد، با استفاده از کاغذ سنباده، برس فلزی و حتی آب جوش، اقدام به رفع موانع اتصال کنید.

ساخت کابل باتری به باتری

ساخت کابل باتری به باتری بسیار ساده و آسان است و شما باید چند تکه کابل قوی پیدا کنید همچنین به کابل باتری به باتری جامپر هم نیازمند هستید. هر چه کابل باتری به باتری شما ضخیم تر باشد، عمل شارژ بهتر انجام خواهد شد.

در صورت در دسترس نبودن کابل باتری به باتری جامپر میتوانید از کابل جوشکاری 16 استفاده کنید. اگر همه اینها موجود نبودند، برای هر قطب، دورشته کابل برق 6 میل (مجموعا 12 میل) استفاده کنید.

توجه داشته باشید که هر چه ساخت کابل باتری به باتری نازک تر باشد، شارژ شدن باتری کند تر است و احتمال آب شدن روکش کابل ها به دلیل حرارت بالا خواهد رفت.

نکته‌ی جالب در باره‌ی عمل باتری به باتری بین خودروها، ایمنی آن است. این فرایند، چنانچه به اشتباه انجام شود، می‌تواند باعث خسارات سنگینی به یک یا هردو خودرو شود.

از سویی دیگر، حتی اگر خودروی معیوب که ظاهرا روشن نمی‌شود، در قسمت باتری با ایرادی مواجه نباشد، اما عمل باتری به باتری برای آن به درستی انجام شود، هیچ صدمه‌ای به خودروهای شرکت‌کننده در این فرایند، وارد نخواهد شد.

مهمترین بخش باتری به باتری خودرو، اتصال باتری‌ها از طریق کابل باتری به باتری خودرو به یکدیگر است که باید با احتیاط و توجه کافی انجام شود. در این مرحله، ابتدا کابل قرمز رنگ را، به پایانه‌ی مثبت باتری معیوب متصل کنید